ЛЕЧЕНИЕ НА ХРОНИЧНА ВЕНОЗНА БОЛЕСТ

image

Хронична Венозна Болест (ХВБ) на долните крайници е едно от най-често срещаните заболявания в Западна Европа и САЩ. Разпространението му е докладвано в проучвания от различни страни и варира между 2% и 56% при мъжете и между 1% и 60% при жените,  като при хора над 50 години нараства до 70%.

 Заболяването е прогресивно и има висока честота на усложнения, особено в най-напредналите стадии. Проявите на ХВБ могат да бъдат различни и могат да включват телеангиектазии, ретикуларни вени, варикозни вени, липодерматосклероза, болка и оток на долните крайници и варикозни язви. Честотата на всички клинични прояви също нараства с възрастта.

Високото разпространение и значителната заболеваемост от хронична венозна болест има важно социално-икономическо въздействие, което прави подходящият избор на терапия от решаващо значение. 

ЛЕЧЕНИЕ НА ХРОНИЧНА ВЕНОЗНА БОЛЕСТ

Понастоящем консервативното /неоперативно/ лечение е задължително преди терапевтичните хирургични интервенции, като основните цели са контрол на симптомите, подобряване на качеството на живот и забавяне прогресията на заболяването. При неефективно консервативно лечение се преминава към различни хирургични и ендоваскуларни процедури.

НЕОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ХРОНИЧНА ВЕНОЗНА БОЛЕСТ

Консервативното лечение на хронична венозна болест на долните крайници включва промяна в начина на живот, еластокомпресия и фармакологични терапии.

ПРОМЯНА НА НАЧИНА НА ЖИВОТ

Най-често срещаните първоначални препоръки за промяна в начина на живот при пациенти с ХВБ са: 

- Диета, за да се редуцира наднормено тегло (ако има такова).

- Умерена физическа активност.

- Да се избягва продължително стоене в изправено или седнало положение и периодично да се извършва активно движение (ходене по стълби, повдигане на пръсти и т.н.) с включване на мускулната помпа (премахване на венозния застой). Повишената мобилност и умерената физическа активност могат да бъдат полезни за заздравяването на язви и могат да бъдат допълнение към компресивната терапия.

- Повдигане на краката. Доказано е, че повдигането на краката подпомага венозния дренаж, увеличава венозното връщане към сърцето и намалява отока на глезена. Пациенти със значително хронично венозно заболяване се съветват да повдигат краката си на 30см над нивото на сърцето по няколко пъти през деня.

- Да се избягват топли процедури (душове, нагревки, слънце и т.н.)

ЕЛАСТОКОМПРЕСИЯ

Градуираните компресивни чорапи са разработени за пръв път през 1950г. Днес се произвеждат и предлагат от много компании с различна компресия и дължина. 

Градуираните компресивни чорапи се предлагат в следните степени на компресия:

- 8-15 mmHg (клас 1; без рецепта) 

- 15-20 mm Hg (клас 2; без рецепта)

- 20-30 mm Hg (клас 3; по предписание) 

- 30- 40 (клас 3-висока компресия; по предписание) 

- 40- 50mm Hg (клас 4-висока компресия; по предписание). 

Те също така се предлагат в различни дължини - до коляното, до бедрото и чорапогащник. Могат да бъдат с пръсти или без. 

Изборът на модела еластични чорапи и степента на компресия се прави от съдов хирург или ангиолог, а размерът се подбира след следните измервания: 

- обиколка на бедро

- обиколка на най-широката част на подбедрицата

- обиколка на глезена

- дължина на подбедрицата 

При правилна употреба на компресивните облекла се препоръчва да се сменят на всеки 6 месеца, тъй като еластичността се губи след този период. 

Компресивните чорапите се поставят сутрин и се свалят само по време на почивка и сън. 

ФАРМАКОЛОГИЧНА ТЕРАПИЯ

Фармакологичната терапия при венозно заболяване е насочена към контрол на симптомите при хора с леко до умерено хронично венозно заболяване и при лечение на венозни язви. Използват се различни групи медикаменти, които се назначават от специалист. 

- Лекарствени продукти и хранителни добавки използвани предимно при разширени вени са венотонизиращи и укрепващи съдовите стени, приемани като таблети или капсули. Те са с комбинирано действие и подобряват оплакванията на пациентите като тежест, умора, болка, крампи и др., както и намаляват отока и възпалителните изменения.

- За локално приложение могат да се използват различни кремове и гелове, които имат временен ефект обикновено съпроводен с охлаждащ такъв.

В последните години на българския пазар има голямо разнообразие от венотоници и въпреки, че могат да бъдат закупени без рецепта, не трябва да се забравя, че подборът на подходящи медикаменти е индивидуален и от компетентността на специалист.

Лечението на хронична венозна болест е винаги комплексно и задължително включва целия комплекс от неоперативни мерки - постоянно носене на компресивен чорап с подходяща компресия, прием на венотоници (предимно през летните месеци), локална терапия и промяна в начина на живот. 

МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ

Включва различни видове ендовенозна аблация и склеротерапия.

Ендовенозните лечения на разширени вени се появяват в отговор на недостатъците на отворената хирургия, поради добрата си ефективност и безопасност. Най-разпространените техники са радиофреквантна аблация  (RFA) и ендовенозна лазерна аблация (EVLA). Съществуват техники за аблация с пара и др. Същината на тези процедури е увреждане на ендотела на вената с краен резултат нейната облитерация.

 Склеротерапията остава метод на избор за лечение на телеангиектазии и ретикуларни вени. Процедурата се състои във въвеждане на химичен агент (като течност или под формата на пяна) в лумена на вената предизвиквайки увреждане на ендотела, което води до тромбоза и фиброза. 

Съществуват още множество методи, като Механичнохимична аблация, Криосклеротерапия, използване на различни тъканни лепила и др.

ХИРУРГИЧНО ЛЕЧЕНИЕ

Въпреки множеството предимства на минимално инвазивните процедури, Хирургичното лечение се счита за „златен стандарт“ при лечението на ХВБ.

Най-често то се състои в лигиране, стрипинг, флебектомия и др.

 

Безплатна доставка

Безплатна доставка при поръчка над 100 лв

Информация

На разположение сме всеки ден от 9 до 17ч

Сигурно плащане

100% сигурност при онлайн плащане

Лесно връщане

Лесни условия за връщане на закупена стока

Cookie